Mormor og de åtte ungene

Granny & the Kids
 • Babcia i dzieciaki
 • Norwegia
  2013
 • 64
  '
 • Od 5 lat
 • reżyseria
  Lisa Marie Gamlem
 • właściciel praw
  Norwegian Film Institute
 • nośnik
  DCP

STRESZCZENIE

Mała Mona próbuje znaleźć swoje miejsce w wieloosobowej rodzinie. Czuje, że nie jest już w centrum uwagi, dlatego chce udowodnić, że potrafi być przydatna. Razem z babcią, która nieoczekiwanie pojawia się w jej domu, wyruszają w poszukiwaniu skradzionej ciężarówki. Początkowo niepewne i zaniepokojone, po drodze stopniowo nabierają odwagi – niezbędnej, aby podołać czekającemu je wyzwaniu.

REŻYSER

Lisa Marie Gamlem

Ukończyła reżyserię w Norweskiej Szkole Filmowej w 2004 roku. Wyreżyserowała kilka uhonorowanych nagrodami krótkich metraży, dokumentów i seriali telewizyjnych. Jej miniserial „Ping Pong” był nominowany do międzynarodowej nagrody Emmy w kategorii programów dla dzieci i młodzieży w 2008 roku. Wyreżyserowany przez nią krótki metraż „Cold” został nominowany do Złotej Palmy dla najlepszego filmu krótkometrażowego na festiwalu w Cannes w 2011 roku.

Porady metodyczne

Porady metodyczne

Norweski film dla najmłodszych w konwencji musicalowej. Mona, kilkuletnia narratorka, opowiada o rodzinnym szczęściu. Wieloosobowa rodzina czeka na kolejnego potomka – zbliża się czas porodu. Złodziej kradnie im bus, którym mieli jechać na kemping. Jeszcze gorsze jest to, że ojciec Are traci pracę, gdyż tym autem miał rozwozić czekoladę. Babcia jest przekonana, że nie ma dla niej miejsca w domu, a nie chce iść do domu starców. Malcy zaczynają własne śledztwo, babcia ucieka z domu, a mama zaczyna rodzić! Jak to wszystko się skończy? Nietrudno przewidzieć, że happy endem.

Kolejny udany przykład skandynawskiego kina familijnego przeznaczonego dla bardzo młodych odbiorców. Zwięzła forma (film trwa około godziny), atrakcyjne tempo i pozytywne treści wychowawcze stanowią całość. Zaczyna się piosenką o rodzinnym szczęściu. Pokazana pobudka na wesoło może sprowokować do rozmowy o tym, jak jest z zaczynaniem kolejnego dnia w życiu uczniów. Dla kontrastu nauczyciel może przeczytać dzieciom wiersz D. Wawiłow „Szybko, szybko”. Warto pokazać, że zbyt szybkie tempo życia zabija harmonię i radość, które powinny wypełniać każde dzieciństwo. Rozmawiając o filmie, nadarza się dobra okazja, aby wytłumaczyć, czym jest rodzinny dom dziecka. Wątek złodzieja Henryka uświadamia widzom, że zawsze warto zawrócić ze złej drogi i żyć uczciwie. Dlaczego Henryk oddał mikser wraz z kartką z przeprosinami? Jakie ma serce, skoro przyprowadził babcię do domu jej wnuków? Scenie tej towarzyszy refleksyjna piosenka o tym, że życie samemu nie ma sensu. Nawet złośliwa sąsiadka Hulda piecze ciasto z okazji narodzin Mortena. Are po odzyskaniu auta zatrudnia Henryka i razem będą sprzedawać czekoladę, gdyż jak głosi kolejna piosenka: miłe rzeczy są zaraźliwe. Pogodny, pozytywny, prorodzinny obraz dla najmłodszych widzów uczy, że świat i ludzie są dobrzy, a jeśli popełni się błędy, to należy je naprawić. Nie warto taić prawdy przed najbliższymi, bo i tak się wyda. Dlatego skrywana przed babcią tajemnica musi ujrzeć światło dzienne (rodzinne zdjęcie ujawnia, ile jest dzieci) i w ten sposób można wyjaśnić nieporozumienie. Kiedy dzieci ukrywały się przed staruszką w namiocie, bały się nocy i deszczu, ale przecież „czasem musisz robić rzeczy, nawet wtedy, gdy się boisz”. Czy mali widzowie byli już także w podobnych sytuacjach, że musieli pokonać własny lęk? Może krótko opowiedzą o tym? Film kończy się urodzinową piosenką i wspólnym tańcem, (mama świeżo po porodzie też tańczy!), bo nie ma to jak rodzina!

Ryszard Pempera

Seanse

Data, godzina Miejsce
 • ndz., 2014-11-30 16:00
Multikino 51
 • śr., 2014-12-03 09:30
 • pt., 2014-12-05 09:30
Multikino 51