Lola auf der Erbse

Lola on the Pea
 • Lola na Ziarnku Grochu
 • Niemcy
  2014
 • 90
  '
 • reżyseria
  Thomas Heinemann
 • właściciel praw
  SuperNeun Filmproduktion
 • nośnik
  BluRay

STRESZCZENIE

Lola mieszka ze swoją matką Lorettą na łodzi zwanej Ziarnkiem Grochu. Od kiedy ojciec zostawił Lolę, stała się samotniczką, a poza starym i uznawanym za wariata kapitanem Solmsenem nie ma żadnych przyjaciół. Dziewczynka nie chce nic zmieniać w swoim życiu, dopóki ojciec nie wróci. Jednak dwa wydarzenia wyciągają ją ze świata samotności: matka poznaje nowego mężczyznę, a do szkoły Loli trafia Rebin, kurdyjski nielegalny imigrant. Między dwojgiem szkolnych outsiderów stopniowo zawiązuje się przyjaźń.

REŻYSER

Thomas Heinemann

W wieku 12 lat pisał sztuki dla Teatru Dziecięcego w szwajcarskiej Bazylei. W 1985 roku stworzył pierwszy niemiecki teatr, w którym dzieci grały role napisane dla dzieci. W 2007 roku wyreżyserował swój pierwszy film pełnometrażowy – „Ahead is Pretty Damn Far”. Następnie zrealizował dokument podróżny „On the Road to Somewhere” i serial komediowy „Positive Sinking”. W 2013 roku została wydana jego pierwsza książka dla młodzieży – „Paula at the Paper Mountains”.

Porady metodyczne

Porady metodyczne

Tytułowa bohaterka Lola Lachman mieszka z matką na łodzi Ziarnko Grochu. Jej życie nie przypomina jednak losu rozkapryszonej księżniczki. Zbliżają się urodziny dziewczynki, a w klasie pojawia się nowy kolega Rebin Kizilhan, który jest Kurdem. Kłopoty z rówieśnikami po szkole sprawiają, że Lola zaprzyjaźnia się z Rebinem. Jej matka umawia się z Kurtem, a główna bohaterka tęskni za ojcem. Nie chce umyć miejsca, na którym zostawił on pocałunek, „zanim zniknął w powietrzu”. Lola musi uporać się z prawdą o swoim ojcu. 

Niemiecki film w bardzo przystępnej i sympatycznej formie ukazuje dorastanie Loli. Widać, jak codzienne kłopoty i perypetie nabierają poważnego wymiaru. Na pewno warto omówić wątek kurdyjskiej rodziny i postawy mieszkańców miasteczka wobec przybyszów. W jaki sposób zachowała się nauczycielka w stosunku do Rebina? Dlaczego chłopiec roznosi ulotki i ukrywa się przed policją? Dlaczego złośliwy Kevin rzuca plecak Kurda do rzeki? Jest to bardzo dobra okazja, aby porozmawiać z uczniami na temat uchodźców politycznych. Z jakich krajów przybywają oni do Europy i dlaczego uciekają ze swoich ojczyzn? Warto też kilka słów poświęcić na lekcji narodowi kurdyjskiemu; jest on w bardzo podobnej sytuacji jak Polacy w okresie zaborów. Kurdowie mieszkają w kilku krajach i marzą o własnej ojczyźnie. Lola poznaje kłopoty Rebina i jego rodziny. Barkelt (ojciec Kevina) zatrudnia nielegalnie Kurda – chce mu pomóc czy oszukać na podatkach? Lola do chorej matki Rebina przyprowadza zamiast lekarza weterynarza – dlaczego? Dlaczego Lola nie mogła być na kurdyjskim weselu i została z niego wyrzucona? Drugim ważnym wątkiem jest sprawa ojca Loli. Historia dziewczynki uświadamia widzom, że rodzice się rozchodzą i zawierają nowe związki i nie musi to oznaczać, że przestają kochać swoje dzieci. Akceptacja prawdy o ojcu staje się poważnym krokiem ku dorosłości. Niemiecki film okraszony licznymi elementami humorystycznymi mówi o dorastaniu do zrozumienia  ważnych problemów dorosłych, a całość wieńczy udana zabawa urodzinowa.

Ryszard Pempera

Seanse

Data, godzina Miejsce
 • ndz., 2014-11-30 14:00
 • sob., 2014-12-06 12:30
Multikino 51
 • śr., 2014-12-03 09:30
 • pt., 2014-12-05 12:00
Multikino 51